Hae kesätöihin someagentiksi
(4.3.2025)
Nuori, etsitkö kesätöitä, jossa tuotetaan sisältöä sosiaaliseen mediaan? Hae kesätyöntekijäksi Lounais-Suomen Syöpäyhdistyksen Niko-toimintaan.
Niko-toiminta edistää nuorten terveyttä sekä tukee nikotiinituotteiden käytön ehkäisyssä ja lopettamisessa. Niko-toiminnan kesätyöntekijän tehtävänä tuottaa sisältöä Niko-toiminnan Instagram- ja TikTok-tileille. Lisäksi kesätyöntekijä on mukana toiminnan suunnittelussa ja toteutuksessa.
Kesätyö toteutetaan Tutustu työelämään ja tienaa -mallin mukaisesti kahden viikon mittaisena jaksona ajalla 3.–19.6. Työpäiviä on kymmenen.
Kesätyötä voivat hakea 15–18-vuotiaat nuoret. Kesätyö on tarkoitettu peruskoululaisille, kymppiluokkalaisille, lukiolaisille ja valmentavassa koulutuksessa oleville. Olennaista on, että kesätyöntekijä ei opiskele ammattiin eikä hänellä ole tutkintoa.
Kesätyöntekijän tulee olla reipas, luova, oma-aloitteinen ja ulospäinsuuntautunut. Hänen tulee osata tuottaa sisältöä Instagramiin ja TikTokiin ja hänen tulee olla kiinnostunut terveydestä ja sen edistämisestä.
Hakuaika päättyy 15.4. Vapaamuotoinen hakemus tulee lähettää sähköpostilla osoitteeseen jenni.vaskelainen@lssy.fi. Valinta tehdään perjantaihin 25.4. mennessä.
Lisätiedot
terveyden edistämisen asiantuntija
jenni.vaskelainen@lssy.fi, 044 451 5553
Vuoden 2026 Loki-lehti on julkaistu
Tämän vuoden Loki-lehti on ilmestynyt. Lehti jaetaan ilmaisjakeluna Lounais-Suomen alueelle. Voit lukea lehden myös verkossa tai ottaa sen mukaasi kaupasta.
Lue lisää
Club For Five konsertoi yhdistyksen hyväksi
Lauluyhtye Club for Fiven joulukonsertin tuotto käytetään lyhentömättömänä Lounais-Suomen Syöpäyhdistyksen terveyden edistämistyöhön.
Lue lisää
Roosa nauha -keräys
Tämän vuoden Roosa nauhan on suunnitellut artisti Lauri Haav, joka menetti äitinsä syövälle. Osta oma Roosa nauhasi ja tue kotimaista syöpätutkimusta.
Lue lisää